News Photo

10 Adımda Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurma

10 Adımda Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurma

 

Bir e-ticaret sitesi kurmak mı istiyorsunuz? Tam zamanı! Covid-19'un herkesi evlerine kapatması ve mağazalardan alışveriş yapma seçeneğini sınırlaması nedeniyle online alışveriş bu yıl ciddi bir artış gösterdi.

Sizi işinizi kurma konusunda cesaretlendirecek, internetten satış yaparak para kazanma konusunda büyük bir potansiyel öngören çok sayıda e-ticaret istatistiği var.

İşinizi internete taşımak istemeniz ya da sıfırdan online bir iş kuruyor olmanız fark etmez. Bu konuda herhangi bir tecrübeniz olmasa da başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur diye soruyorsanız, için ihtiyacınız olan tüm araçları ve bilgileri size sunacağız.


10 adımda başarılı bir e-ticaret sitesi kurma:

 1. Bir E-Ticaret Platformu Seçin

 2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

 3. İnternet Üzerinden Ne Satacağınızı Seçin

 4. Sipariş Karşılama veya Dropshipping'e Yönelin

 5. Sitenize Bir Ödeme Sağlayıcısı Bağlayın

 6. Markanıza İsim Verin ve Bir Domain Alın

 7. Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın

 8. Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

 9. İşletmenizin Yapısına Karar Verin

 10. Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

01. Bir E-Ticaret Platformu Seçin

Web siteniz markanızın yüzü gibidir bu yüzden seçtiğiniz platform ve bu platformun size sunduğu e-ticaret özellikleri, işinizi sorunsuz bir şekilde yönetebilmeniz konusunda hayati bir öneme taşır.

 

Bir e-ticaret platformu seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler şunlardır:

 • Araçlar: Platform, işinizde başarıyı yakalamanız için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor mu? Pazarlama kampanyaları oluşturmak, envanteri yönetmek, birden fazla kanalda satış yapmak ve ödeme almak için bu platformu kullanabilir misiniz? Vergi ve diğer ücretler için hesaplama otomasyonu var mı, ödeme deneyiminizi özelleştirebilir misiniz veya sitenize online canlı sohbet özelliği ekleyebilir misiniz? Kısacası, seçtiğiniz platform da işinizle birlikte büyüyebilir mi?

 
 • Özel işletmeler: Tasarım hizmeti mi vermek mi istiyorsunuz, ürün abonelikleri mi satmayı planlıyorsunuz, yoksa farklı bir niş iş fikriniz mi var? Seçtiğiniz platform size ideal e-ticaret sitesini oluşturmak için ihtiyacınız olan imkanları sunuyor mu?

 
 • Fiyatlandırma: Platformun e-ticaret ihtiyaçlarınızı karşılayan ve mali olarak size uyan bir fiyatlandırma paketi var mı? İşletmeniz büyüdükçe daha profesyonel araçlar kullanmak için paketinizi yükseltebilecek misiniz? Gerekli pazarlama araçları ve işletme yönetimi kaynakları paketlere dahil mi?


 • Tasarım özellikleri: Platform, güzel görünen ama aynı zamanda yüksek performansla çalışan bir e-ticaret sitesi kurmanıza izin veriyor mu? Başlamanıza yardımcı olacak çok çeşitli ve sezgisel e-ticaret sitesi şablonları sunuyor mu? Mağazanızın tasarımını özelleştirmek ne kadar kolay?

 
 • Mobil görünüm: E-ticaret sitesi kurmak için seçtiğiniz web sitesi oluşturucu sitenizi mobil cihazlar için optimize ediyor mu? Alışveriş yapanlar mağazanızı telefonlarından rahatça gezebilecekler mi?

Wix E-ticaret gibi bir platform seçerek istediğiniz e-ticaret sitesini kurmak, yürütmek ve büyütmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz. Rekabetçi fiyatların yanı sıra hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacak kapsamlı bir profesyonel araç yelpazesi sunmanın yanı sıra aynı zamanda e-ticaret işinizi büyütmenize de imkan sağlar.


02. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bir e-ticaret sitesi kurmadan önce karar vermeniz gereken ilk şeylerden biri, satış yapacağınız kitlenin kimler olacağı. Bu konu aynı zamanda satılacak ürünleri, e-ticaret sitesi tasarımını, pazarlama yöntemlerini ve gönderim ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olacağı için de önemlidir.

Zaten bir ürün fikriniz varsa, bu ürünün ideal müşterisinin kim olacağını düşünün. Ancak, sıfırdan bir e-ticaret sitesi açıyorsanız, hedeflemek istediğiniz kitleyi düşünün. Hedef kitleniz hakkında kendinize şunları sorun: Yaş aralığı nedir? Nerede yaşıyorlar? Ne tür ilgi alanları var?

Bir hedef kitle seçerken, aşina olduğunuz kişileri seçmek iyi bir fikir olabilir. Ürünleri başarılı bir şekilde oluşturmak, satmak ve pazarlamak için müşteri tabanınızı gerçekten tanımanız ve anlamanız gerekir. Bu nedenle, zaten bir parçası olduğunuz belirli bir topluluğu hedeflerseniz, bu süreç daha kolay olur.

Örneğin, İstanbul'da yaşayan orta yaşlı bir ev hanımıysanız, ait olduğunuz demografik grubu hedefleyen bir e-ticaret sitesi kurmak yerinde olacaktır. Bu sayede, müşterilerinizin hangi ürünlere ihtiyaç duyduğuna, onların ilgisini çekecek bir şekilde nasıl iletişim kurulacağına ve nasıl ürünlerinizi satın almaya teşvik edebileceğinize dair bir fikriniz olur.

 

03. İnternet Üzerinden Ne Satacağınızı Seçin

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kuruyorsanız ürünlerinizi hedef kitlenize göre seçin. Hangi yaşa, cinsiyete ve ilgi alanlarına hitap etmek istiyorsunuz? İşte hedef kitleniz bu. Hedef kitlenizi aklınızda tutun ve internette neler satın aldıklarını araştırın.

Bu kitleye henüz piyasada olmayan hangi ürün veya hizmeti sunabilirsiniz? Hangi sorunları çözebilirsiniz? Sunacağınız hizmetlerden hangileri zaten piyasada ancak bunu daha iyi sunabileceğinizi düşünüyorsunuz? Müşterilerinize onlara yardımcı olabilecek veya onları heyecanlandırabilecek ne satabilirsiniz?

Ne satmayı seçerseniz seçin, ürününüzün bir ihtiyaca çözüm getirdiğine emin olun.

 

İşte internetten satış yapmak için ürün seçerken işinize yarayacak bazı diğer ipuçları:

Daha önce girilmemiş bir pazar bulun.

Henüz piyasada olmayan bir hizmet veya ürün fikriniz mi var? Belirli bir hedef kitlenin önemli bir sorununu çözecek bir öge mi tasarladınız? Bu başarı için büyük bir fırsat olabilir.

2015 yılında, Wix kullanıcısı Crystal Etienne, kadın hijyen ürünleri pazarında bir boşluk olduğunu fark etti. O zamandan beri kısa süre içinde, Ruby Love'ı 22 milyon dolarlık bir işe dönüştürdü.

 

Popüler bir ürünü bir adım öteye taşıyın.

İşe yaradığını bildiğiniz bir şeyi alın ve daha iyi hale getirin. Müşterilerin neyi sevdiğini ve neyi eksik bulduğunu görmek için büyük markaların müşteri yorumlarına göz atın. Örneğin, sırt çantası satmak istiyorsanız North Face, Herschel ve Fjallraven markalarının yorumlarını okuyun.

Trendleri takip edin.

2020'de, yüz maskelerine ve ev aletlerine büyük bir ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçek. Ama başka trendler yükselişte? İşte size piyasadaki artan talepleri doğru bir şekilde belirlemek için bazı yöntemler:

 • Covid-19 Döneminde Wix E-ticaret Büyüme Raporu gibi raporları okuyun

 • Google Trends gibi araçlarla popüler arama terimlerini kontrol edin

 • Kickstarter'ın en popüler projeler listelerindeki gelecek vaat eden ürünlerden ilham alın

Bir ürün fikri şekillenmeye başladığında, ürününüzün işletmenizin başarılı olmasına imkan vereceğinden emin olmalısınız.

 

İşte yeni bir ürün piyasaya sürerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

Gönderimi kolay ürünler satın.

E-ticarette, kırılgan olmayan, hafif ve az sayıda hareketli parça içeren ürünlere odaklanmak iyi bir fikirdir. Piller veya mıknatıslar işin içine girince göndermesi zorlaşabilir, bu yüzden bu tarz parçalar içeren ürünlerden kaçınmaya çalışın.

Kar ettiğinize emin olun.

Türkçede ‘Yatırımın Getirisi’ olarak bilinen ROI (return on investment) değerinizi belirleyin: öncelikle fiyatlarınızı tahmini olarak belirlemek için rakiplerinize göz atın. Daha sonra tüm işletme maliyetlerinizi karşılamak için ne kadar çok satış yapmanız gerektiğini hesaplayın.

Üretim sürecini düşünün.

Yeni bir ürün oluşturuyorsanız, envanterinizi oluşturmak için bir üretici bulmanız gerekir. Üreticinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok yön vardır, ancak üretici bulma kılavuzumuzda bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.


04. Sipariş Karşılama veya Dropshipping'e Yönelin

Bir e-ticaret sitesi kurmak ve hızlı bir şekilde satış yapmaya başlamak istiyorsanız, stoksuz e-ticaret olarak da bilinen bir dropshipping işi kurmayı düşünebilirsiniz. Dropshipping, hızlı bir şekilde kurulabilmesinin yanı sıra, ön maliyetleri, envanter yönetimini ve siparişlerin karşılanmasını en aza indirmenize izin vermek gibi diğer önemli avantajları da size sağlar.


Dropshipping nedir ve nasıl işler?

Dropshipping, yani stoksuz e-ticaret, herhangi bir envanter yönetmeden, stok yapmak ve sipariş karşılamak zorunda kalmadan ürün satmanızı sağlayan, kurması ve işletmesi kolay bir perakende satış seçeneğidir.

E-ticaret sitenizi bir dropshipping tedarikçisiyle entegre edin ve onların kataloğundan müşterilerinize satmak ürünleri seçin. Bu ürünleri nasıl fiyatlandıracağınızı, pazarlayacağınızı ve sunacağınızı istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Müşteriler ürünü sitenizden satın aldığında, sipariş bilgilerini siparişi yerine getiren ve gönderen dropshipping tedarikçisine iletirsiniz.

Dropshipping nasıl işler?

 1. Dropshipping ile satacağınız ürünleri seçip, kendi fiyatlarınızı belirlersiniz

 2. Müşteriler siteniz üzerinden ödeme yaparak ürünlerinizi satın alır

 3. Siparişi tedarikçiye iletirsiniz ve ödemesini yaparsınız

 4. Tedarikçi ürünü doğrudan müşterinin adresine kargolar

E-ticaret sitenizi Wix' oluşturursanız, mağazanızı sadece birkaç tıklamayla Spocket veya Modalyst gibi bir dropshipping hizmetiyle entegre edebilirsiniz. Daha sonra tedarikçilerden gelen ürünlerle kendi mağazanızda ürün katalogları oluşturabilirsiniz. Müşteriler sizden ürün satın aldığında, tedarikçi siparişlerinizin envanterini ve karşılanmasını yöneteceğinden, sizin yalnızca online mağazanızı ve pazarlamanızı yönetmeniz gerekir.


05. Sitenize Bir Ödeme Sağlayıcısı Bağlayın

Bir e-ticaret sitesi kurma söz konusu olduğunda, en önemli şeylerden birisi de nasıl ödeme alacağınızdır. İşletmenizin online ödemeleri sorunsuz ve güvenli bir şekilde kabul edebilmesini sağlamak e-ticaret sitesi kurmanın en önemli noktalarından birisi.

Öncelikle, hangi ödeme yöntemlerinizi kabul edeceğinize karar verin. Müşterilerinize birden fazla ödeme yöntemi sunmak iyi bir fikir olabilir, böylece en çok sevdikleri ve kullandıkları ödeme seçeneğini kullanabilirler. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, genellikle aşağıdaki gibi bir veya daha fazla ödeme yöntemi seçebilirsiniz:

 • Kredi/Banka Kartları

 • Dijital cüzdanlar

 • Banka havaleleri

 • Yüz yüze ödeme

 • Şimdi al, sonra öde seçenekleri

Ardından, ödeme sağlayıcınızı seçin. Bir ödeme sağlayıcısı, müşterilerden aldığınız ödemeler gibi işletmenizin tüm işlemlerini yürütür. Unutmayın, hangisini seçerseniz seçin, seçtiğiniz firma, tüm kredi kartı ödemelerini yürütmek için kullanacağınız ödeme sağlayıcısı olacaktır. Bir e-ticaret sitesi üzerinden ödeme kabul etmeye başlamak için ödeme sağlayıcınızın kim olduğunuzu teyit etmesi gerekir.


06. Markanıza İsim Verin ve Bir Domain Alın

Hangi ürünü kime ve nasıl satacağınızı belirledikten sonra, işiniz ve markanız için unutulmaz bir isim bulma zamanı gelmiş demektir.

Siteniz için akılda kalıcı bir isim seçin. Ürününüz, sektörünüz, değerleriniz veya markanızı eşsiz kılan özelliklerle ilgili kelimeler düşünün. Daha fazla fikir almak için şimdilik İngilizce diliyle uyumlu çalışan marka ismi oluşturucumuzu kullanabilirsiniz.

Marka ismi seçiminizde size yol göstermesi için SEO, yani arama motoru optimizasyonundan yararlanabilirsiniz. İlgili internet aramalarına ve Google Trends’e göz atarak müşterilerin kullandığı terimleri keşfedin. Anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla ipucu için SEO hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

İsminizde ürün kategorinize veya belli bir ürüne yer verin, sunduğunuz ürün müşteriler tarafından kolayca anlaşılabilsin. Örneğin şapka satıyorsanız “aksesuar,” “fötr” veya “kasket” kelimelerini kullanmayı unutmayın. En önemlisi, marka isminizin dikkat çekmesine özen gösterin. İşte eşsiz bir marka ismi seçmenin bazı yolları:

 • Direkt rakiplerinizi araştırın

 • İsim fikirlerinizi Google ve sosyal medyada aratın

 • Yerel ticari sicil kaydı hizmetlerini araştırın

Bir isimde karar kıldığınızda siteniz için profesyonel bir domain alın. En doğru domain adını seçmenin yolu site isminizle birebir eşleşme sağlamaktır. Bu sayede müşterileriniz sizi kolaylıkla bulabilir.

Wix gibi platformlar sayesinde doğrudan sitenizden domain tescili yapabilir ve domaininizi sitenize bağlayabilirsiniz. Aslında, mağazanızdaki ödeme kabul edebilmek için kaydolduğunuzda, ilk yıl için ücretsiz bir domain alma seçeneğiniz olur.


07. Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın   

Artık, online vitrininizi gerçekten tasarlamak ve tasarımın satışa dönüştürme için optimize edilmesini sağlamak için en iyi zaman. E-ticaret sitenizin iyi görünmesi önemli olsa da sitenizin müşterilere satın alma ve ödeme sürecinde sorunsuz bir şekilde rehberlik etmesi de önemlidir

İşte e-ticaret sitenizi tasarlarken dikkate almanız gereken önemli noktalardan bazıları:

Bir e-ticaret sitesi şablonu kullanın.

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Wix, mağazanızın tamamen özgün görünmesini sağlamak için size özelleştirilebilen ve kişiselleştirebileceğiniz birçok e-ticaret sitesi şablonu sunar. Aynı zamanda bu şablonlar mağazanızın ihtiyaç duyacağı tüm temel özellikleri içerir, böylece hepsini sıfırdan oluşturmak zorunda kalmazsınız.

Ne sattığınızı netleştirin.

Herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymayan büyük bir marka değilseniz, ziyaretçileriniz siteye girer girmez ne sattığınızı bilmek isteyecektir. Müşterilerinizin bu konuyla ilgili tahmin yapmasına gerek bırakmayın, e-ticaret sitenizi ziyaret eden herkesin hemen ne sattığınızı anlamasını sağlayın.

Profesyonel ipucu: Sitenizin meta verilerini, mağazanızın türünü içerecek şekilde güncelleyin. Örneğin, PlopTee adlı bir t-shirt mağazasıysanız, sitenizin meta başlığı “PlopTee | T-Shirt Mağazası” olarak gözükmeli.

Net eylem çağrıları yazın.

Satın alma sürecinin her aşamasında, müşterileriniz daha sonra ne yapmaları gerektiğini bilmelidir. Eylem çağrısı metninin sezgisel olduğundan emin olun ve tıklandığında müşterinin neye yönlendirileceğini açıkça belirtin.

İşe en başından başlayın. Sitenizin ana sayfasında kataloğa giden büyük ve göze çarpan bir Alışverişe Başla düğmesi ekleyin. Her ürün sayfasında belirgin bir Hemen Satın Al ve/veya Sepete Ekle seçeneği bulundurun.

 

Mağazanızın yapısını düzenleyin.

Sitenizin üst kısmında, müşterileri gitmeleri gereken yere yönlendiren bir gezinme çubuğu oluşturun. Kıyafet satıyorsanız, erkek veya kadın kıyafetleri sekmelerinin yanı sıra indirimli ürünler için de ayrı bir sekme oluşturun.

Sitenizin sağ üst köşesine bir alışveriş sepeti bağlantısı ekleyerek müşterilerin alışveriş sepetlerinde ne olduğunu kolayca izlemelerine izin verin.

E-ticaret gönderim ve iade politikanız, sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar ve iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere sitenizin alt bilgisine önemli bağlantılar ekleyin.

Yüksek kaliteli görüntüler kullanın.

Ürün fotoğrafları, online satış için son derece önemli bir özelliktir. Müşteriler, ürününüzün neye benzediğini yakından görmek isterler ve satın almadan önce neye aldıklarını bildiklerinden emin olmaları gerekir. Ürünün görünümünü, hissini, boyutunu, boyutlarını, ağırlığını vb. göstermek için profesyonel fotoğraflar ve videolar kullanın.


08. Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

E-ticaret sitenizi güçlü marka oluşturma özellikleriyle akılda kalıcı hale getirin. Markalaşma, işletmenizin adından logosuna, kullandığınız kurumsal renk paletinden sesinizin tonuna kadar her şeyi içerir. Markanızın sahip olduğunuz işletme türüne ve hedef kitlenize güçlü bir şekilde bağlı olması gerekir.

Markanızın renk paletini oluşturmak için farklı renkler deneyerek başlayın. Ürünlerinizle alakalı renkleri tercih edin: örneğin çevre dostu su şişeleri için mavi ve yeşil tonlarını kullanın. Yaklaşık 3-4 renk seçin ve bunları kaydedin, böylece istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Basit şekiller ve okunaklı kelimeler içeren bir logo tasarlayın. İster küçük bir sosyal medya ikonu ister ambalajınızın bir parçası olsun, anında tanınabilecek bir görsel oluşturmalısınız. Logonuz işinizi bir bakışta tanımlayacak, bu yüzden zaman ayırın ve özel bir şey yaratmaya çalışın.

Markanızın bir diğer önemli yönü, içerik oluştururken kullandığınız ses tonudur. Ürün açıklamalarınızı, sosyal medya paylaşımlarını ve e-postalarınızı yazarken bunu dikkate almalısınız.

Kendinize şunu sorun: Müşterilerim kim ve ne tür bir dil ve mesajlaşmayı kendilerine yakın hissedecekler? Eğlenceli mi olmalı? Ciddi mi olmalı?

Marka paletiniz, logonuz ve içerik tarzınıza karar verdiğinizde işiniz için ihtiyacınız olan her şey için kullanın. Örneğin:

 • Web sitesi

 • E-postalar

 • Faturalar

 • Ürün ambalajları

 • Nakliye malzemeleri

 • Pazarlama kampanyaları

Etkili bir marka kimliği, en baştan müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olabilir. Profesyonel bir e-ticaret sitesi ve tutarlı bir markayla müşterilerinizin sizden alışveriş yapma olasılığı artacaktır.


09. İşletmenizin Yapısına Karar Verin

İş kurmanın kanuni gereksinimleri cesaretinizi kırmasın. İşinizi mevzuata uygun hale getirmek, aslında düşündüğünüzden daha kolay.

İşte kullanabileceğiniz en yaygın dört işletme türü:

 • Şahıs firması: Bu işletme türünde işinize karşı hem mali hem de kanuni olarak sorumlu olursunuz. Eğer sadece e-ticaret sitesiyle işe başlayacaksanız, muhtemelen size en uygun seçenek bu olacaktır. Bu şirket türü, başlangıç için en kolay iş şeklidir ve işletmenizi tescil etmenizi kolaylaştırır.

 • Sınırlı Sorumlu Ortaklık (LLC): Bu seçenek, kişisel ve ticari varlıklarınızı ayrı tutmanızı sağlar ve bir işletme kurmayı daha az riskli hale getirir. Limited şirketler nispeten hızlı bir şekilde kurulur ve çeşitli iş vergi avantajları sunar

 • Adi Ortaklık: İşinize bir iş ortağıyla başlıyorsanız, kuruluş sırasında bir iş ortağı anlaşması imzalamanız gerekir. Bu anlaşmayla her bir ortağın rollerini, sorumluluklarını, yatırımlarını ve haklarını belirlersiniz.

 • Şirket: Bir şirket genellikle hissedarları ve çalışanları içeren yerleşik bir işletmeyi ifade eder. Kurabileceğiniz farklı şirket türleri vardır.

İşinizi şahıs firması olarak kuruyorsanız, işinizi kurmayı bürokratik olarak kolaylaştırmış olursunuz. Bununla birlikte, sektörünüz ve bulunduğunuz ülkeye ait ilgili ruhsat ve izinler için yetkili mercilere başvurmanız gerekecektir. Neye ihtiyacınız olacağını belirlemek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesine göz atın.

 

İşte şahıs firması olarak kurmanın bazı artıları ve eksileri:

Artıları:

 • Kuruluşu kolaydır

 • Kuruluş masrafları ucuzdur

 • Tüm kontrol sizde olur

 • Vergi beyanı yapmak daha basittir.

Eksiler:

 • İşletmenizin borçları ve yükümlülükleri için tam sorumlu olursunuz

 • Hisse senedi satarak işletmeniz için para toplayamazsınız

Kuruluş işlemlerinizi tamamlamak için bir avukatla anlaşmanızı öneririz.

Eğer bir limited şirket, ortaklık veya şirket kurmak istiyorsanız, bir avukat bulmalısınız. Hukuki ve mali konularda uzman değiliz, bu yüzden bazı tavsiyelerde bulunabilmemize rağmen, bu süreci her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olarak tamamlamak için bir profesyonelin yardımını almak iyi bir fikirdir.

 
 

10. Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın   

Artık ilk satışınızı yapmak için hazırsınız.Bu ücretsiz ve ücretli pazarlama stratejileriyle müşterileri e-ticaret sitenize yönlendirin.

Ücretsiz Pazarlama Kampanyaları

Sosyal Medya

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında e-ticaret siteniz için bir işletme sayfası oluşturun. Web sitesi bağlantısı, konum ve iletişim bilgileri de dahil olmak üzere profil sayfanızdaki işletme bilgilerinizi güncelleyin. Facebook üzerinden yorum bırakabilme seçeneğini etkinleştirin ve yorum yazan herkese mutlaka cevap verin.

Sonra ise promosyonlar, indirimler ve yeni ürünlerle ilgili gönderiler yazıp sitenize bağlantı verin. E-ticaret sitenizi Facebook mağazanızla entegre ederek veya Instagram paylaşımlarınızı e-ticaret sitenize bağlayarak müşterilerinizin doğrudan sosyal medya üzerinden alışveriş yapmalarına olanak verin.

E-Posta Pazarlama

İlk olarak, bir iş e-posta adresi oluşturun. Ardından, müşterileri sitenize kaydolmaya teşvik eden bir lightbox koyarak veya sitenizin alt bilgisine bir kayıt formu ekleyerek bir e-posta listesi oluşturun. Müşterilerinizi e-posta listesine katılmaya teşvik etmek için mesela, ilk alışverişlerinde kullanabilecekleri bir indirim verebilirsiniz.

Ardından, kısa vadeli promosyonları, işletmenizle ilgili güncellemeleri ve yılın belirli zamanlarıyla ilgili öne çıkan şeyler hakkında haber bültenleri göndermek için bir e-posta pazarlama aracı kullanın.

SEO

Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için sitenizi optimize edin. Müşterilerin sattığınız ürün türlerini aradıklarında mağazanızı bulmasını kolaylaştırın. Bunu, site sayfalarınızın her biri için optimize edilmiş meta başlıklar ve açıklamalar yazarak yapın. Ana sayfanız, ürün kataloglarınız ve her bir ürün sayfası buna dahil.

Ücretli Pazarlama Kampanyaları

Facebook ve Instagram Reklamları

Dünyanın en popüler sosyal medya kanalında müşterilerinizi hedefleyin. İlk olarak, kampanyanın hedefini belirleyin, bu hedef, örneğin, sitenize trafik çekmek, katılım elde etmek, satışa dönüştürmek veya başka bir şey elde etmek olabilir. Ardından, buna ne kadar bütçe ayırabileceğinizi ve reklamların ne kadar süre yayınlanmasını istediğinizi seçin. Konum, ilgi alanları ve demografiye göre hedefinizi belirleyebilmek için bir kitle oluşturmanız gerekir.

Google Reklamları

Google'da belirli yerleri, demografik bilgileri, anahtar kelimeleri ve sorguları hedefleyen tıklama başına ödeme karşılığı reklamlar oluşturun. Böylece siteniz sizinki gibi bir mağaza arayan müşteriler tarafından görülebilecektir.

 
 
 

E-ticaret sitesi kurmak ve hemen satış yapmaya başla


mak için başlamaya hazır mısınız? 

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?